Czwarta część przygód dzielnego czarodzieja, “Harry Potter i Czara Ognia” autorstwa J.K. Rowling, porywa czytelników do magicznej szkoły, gdzie odbywa się nietuzinkowy turniej, a wszystko zmierza ku konfrontacji głównego bohatera z jego wielkim wrogiem, Lordem Voldemortem. To kolejna część, w której proporcje między literaturą dziecięcą i młodzieżową a fantastyką dla dorosłych zostają zmienione. Harry Potter dojrzewa, a w książce wyraźnie pojawia się więcej mrocznych wątków. Nie brakuje w niej jednak dialogów wypełnionych lekkim humorem, a także zachwycającej magii, do której czytelnicy przyzwyczaili się w poprzednich częściach.

Turniej Trójmagiczny

Harry Potter spędza lato w swoim pokoju na Privet Drive. Dręczą go jednak realistyczne koszmary, które wskazują na to, że Lord Voldemort odzyskuje siły. Początek kolejnego roku w Hogwarcie obfituje w wiele wrażeń. Hogwart ma być tym razem gospodarzem Turnieju Trójmagicznego, w którym weźmie udział troje uczniów z trzech różnych szkół czarodziejów. Tytułowa Czarna Ognia ma w odpowiednim momencie wypluć kartki z trzema nazwiskami wybrańców, którzy staną w obliczu trzech trudnych i niebezpiecznych konkurencji w walce o puchar i chwałę. Tymczasem Czarna Ognia wypluwa cztery nazwiska, a odwieczne zasady nie pozwalają Harry’emu zrezygnować z udziału, mimo że jest za młody. Rok zapowiada się fatalnie dla Harry’ego, który wbrew sobie po raz kolejny znalazł się na językach wszystkich. Nikt jednak nie wie, że jest to część planu, który ma doprowadzić do spotkania Harry’ego z Lordem Voldemortem. Kiedy okazuje się, że w szkole od początku roku urzędował niebezpieczny śmierciożerca, dla niektórych jest już za późno.

Czwarta część serii


Harry Potter i Czara Ognia” to dla wielu fanów serii przełomowa część, która zdeterminowała treść ostatnich trzech tomów. To tutaj wiele wątków ciągnących się od pierwszej części znajduje w końcu wyjaśnienie, a z kolei nowe wątki znajdują kontynuację w kolejnych tomach. Jest to również część zapowiadająca mroczne czasy w świecie czarodziejów.