Harry Potter i więzień Azkabanu” to trzecia część serii o przygodach niezwykłego chłopca oraz jego przyjaciół. Książka ta dała początek wielu mrocznym wątkom, które będą rozwijane w kolejnych tomach. Przez wielu czytelników uznawana jest za przełomową, ponieważ właśnie w tej części “Harry Potter” przestaje być wyłącznie serią dla dzieci.

Ucieczka Syriusza Blacka

Zbliża się koniec nudnych wakacji, które Harry jak zawsze spędza w domu cioci i wujka. Wkrótce ma wrócić do Hogwartu, gdzie czeka go kolejny rok nauki i nowe przedmioty. W międzyczasie z Azkabanu, czyli więzienia dla czarodziejów, ucieka groźny przestępca, Syriusz Black. Harry dowiaduje się, że człowiek ten doskonale znał jego rodziców i to właśnie od doprowadził przed laty do tragicznej śmierci Jamesa i Lilly Potterów. W związku z jego ucieczką Minister Magii zarządza wprowadzenie dodatkowych środków ochrony na terenie szkoły. Pojawiają się dementorzy – okropne kreatury będące strażnikami więzienia, które potrafią pozbawić człowieka wszystkich szczęśliwych myśli. Jak co roku w szkole odbywają się mecze Quidditcha, czyli niekonwencjonalnej gry na latających miotłach, uczniowie szykują się do egzaminów, a Harry odkrywa, że Syriusz Black jest jego ojcem chrzestnym i padł ofiarą mistyfikacji. Harry musi zrobić wszystko, aby w ciągu jednej nocy ocalić niejedno życie. Konieczne będzie nawet cofnięcie się w czasie, ucieczka przed wilkołakiem, który na co dzień jest doskonałym nauczycielem, a także starcie z bezwzględnymi dementorami. 

J.K. Rowling

J.K. Rowling była nauczycielką języka angielskiego, kiedy napisała przełomową powieść “Harry Potter i kamień filozoficzny”. Szybko stała się jedną z najlepiej sprzedających się autorek wszech czasów, a kilka lat temu oszacowano, że na świecie sprzedało się około 700 milionów egzemplarzy jej książek. Jej powieści cechują się wielką dbałością o szczegóły, wartką akcją, świetnymi dialogami, a przede wszystkim barwną kreacją magicznego świata, w który trudno nie wierzyć podczas lektury.